close

3. Hava limanı için isim önerisi: Emrullah Ali Yıldız

3. Havaalanının adının kesinlikle aynı kalması taraftarıyım. Eğer Yeşilköy’deki Atatürk olarak kullanmaya devam edilecek ise yeni hava limanına başka isim verebilirler. Ama madem ki yeni hava limanı aslında mevcuttakini başka bir yere taşıma projesi, o zaman ismi de taşınmalı.

Ha ille de değişecekse havacılık tarihimize büyük hizmetleri olan Vecihi Hürkuş ya da Emrullah Ali Yıldız olabilir. E. Ali Yıldız ismi size biraz yabancı gelebilir ama havacılık tarihinde önemli bir yeri vardır. Değerini bilmediğimiz mucitlerdendir o da.  kitabında tanışmıştım, size biraz ondan bahsedeyim

ilknot: vereceğim bilgiler Ay Hırsızı kitabından ve internette referans aldığım birkaç sitedendir:

 

Kendi Planörünü yapan adam!

1909 yılında Bursa’da dünyaya gelir. Vidin’li baba ve Kafkas bir annenin oğludur. E. Ali Yıldız 1926’da açılan ‘Yeşilköy Uçak Makinist Mektebi’ni (vecihi hürkuş’un öğrencisi olarak) bitirdikten sonra 1928 – 1931 yılları arasında askeri hava okulu hazırlama bölüğünde tayyare makinisti olarak, Eskişehir’de hava kuvvetleri emrinde görev yaptı. 1938’de kendi imkanıyla tasarladığı planörle 18 saat 35 dakika havada kalarak Türkiye rekoru kırdı. Yine aynı yıl, iki kişilik planör ile yanında muallim namzedi Sezai Göksu ile birlikte 14 saat 20 dakika havada kalarak, 13 saat 59 dakika olan dünya rekorunu kırmayı başardı. Otomatik paraşüt açma sistemi olan ”kap-3”ün de mucididir aynı zamanda. Bu icadından dolayı thk tarafından kendisine bir ‘ihtira beratı’ (başarı belgesi) verilmiştir fakat dönemdeki maddi imkansızlıklar ve seri üretime geçmede yaşadığı güçlükler nedeniyle bin dolar gibi komik bir rakama abd patent endüstrisine satılmıştır.

Ayrıca dik kalkış yapabilen helikopteri tasarlamış hatta patentini almış fakat gerekli desteği almadığı için hayata geçirememiştir. Daha sonra bu sistemin aynısını Amerika kullanmaya başlamış ve helikopterleri faaliyete geçirmiştir.

 

Selfie’yi bulan Türk!

Ayrıca ilk selfie’yi bulan kişidir. Emrullah Ali Yıldız, fotoğraf çektirmek isteyen müşterilerinin (kendi fotoğraf stüdyosu vardır) bir kabine girmesini ve karşısındaki aynaya bakarak isteği pozu kendisinin vermesini ister. Müşteri istediği pozu yakaladığı zaman kordonun ucundaki düğmeye basması yeterlidir. Böylece müşteri kendi fotoğrafının çekecektir. Yıldız bu icadına “Gör-çek” adını vermiştir. Ve bu sistem yıllar sonra polaroid firması tarafından kullanılmış günümüze ise selfie adıyla ulaşmıştır.

Büyük Hayallere Veda!

Toplamda 10.000 saat uçak, 2.700 saat planör uçuşu, 15 paraşüt atlayışı bulunan Emrullah Ali Yıldız,1947 yılında bir paraşüt atlayışında sakatlanır ve paraşütçülükten ayrılarak sadece uçuşa ağırlık verir. Sakatlığının da etkisiyle yararlı olamayacağı düşüncesi ile 10 Mayıs 1948 tarihinde THK Uçak Fabrikası Müdürlüğüne bir dilekçe vererek aktif havacılık yaşamını sonlandırır.

Sizce yeni hava limanı ismini hak etmiyor mu?

 

Emrah Ateş

12.09.2018

Tags : dahiemrullah ali yıldızvecihi hürkuş
Emrah Ateş

Yazar Emrah Ateş

Yorumlar